Podsumowanie sezonu 2021/2022

1 rok temu | 17.06.2022, 17:00
Podsumowanie sezonu 2021/2022

21 maja rozegraliśmy ostatnie spotkanie ligowe w sezonie 2021/2022. Przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie.

  W sezonie 2021/2022, I Liga Piłki Ręcznej Kobiet ponownie została podzielona na 3 grupy. MTS Żory znalazł się w zdecydowanie najsilniej obsadzonej grupie B razem z zespołami z województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Do drużyn występujących już w naszej grupie w poprzednim sezonie dołączył beniaminek z II Ligi, zespół KS Otmęt Krapkowice oraz spadkowicz z PGNiG Superligi Kobiet, rywal zza miedzy KPR Ruch Chorzów. 

Do rozegrania całego sezonu potrzebne były 22 kolejki, w dwóch każda z drużyn pauzowała.

Nasz zespół tylko dwukrotnie schodził z boiska pokonany. Niestety nie potrafiliśmy znaleźć recepty na lokalnego rywala z Chorzowa  (28 : 3032 : 27). Obydwa rozegrane mecze stały jednak na wysokim poziomie i nasze dziewczyny mogły zejść do szatni z podniesionymi głowami. Za każdym razem do zwycięstwa brakowało przysłowiowej kropki nad i.

Okres przygotowawczy 1 sierpnia 2021r. rozpoczęła grupa 18 zawodniczek. Trzon zespołu z poprzedniego sezonu został utrzymany i ponownie w naszym zespole zobaczyliśmy: Karolinę Jaworską, Karolinę Kanicką, Martę Wołczyk, Minikę Grucę, Aleksandrę Maziarek, Klaudię Pielesz, Martę Redlecką, Wiktorię Kosmowską oraz Patrycję Wiśniewską.

Drużynę przed rozgrywkami nowego sezonu wzmocniły zawodniczki z przeszłością w Super Lidze. Karolina "Kaja" Okręglak, Olesia Donets oraz powracająca do naszego zespołu Zuzanna Mikosz przyszły do nas z drużyny  Eurobud JKS Jarosław. Aleksandra Sójka przeszła do MTS Żory z KPR Ruch Chorzów. Do składu dołączyły również Gabriela Biernacka grająca wcześniej w KS Zgoda Ruda Śląska oraz kończąca edukację w SMS Płock - Iga Barska, reprezentantka kadry młodzieżowej.

W ostatniej chwili do gry w Żorach udało się również namówić bramkarkę kadry juniorek (rocznik 2005) Laurę Skrzypek. Kadrę uzupełniła również młoda zawodniczka kończąca grę w zespołach juniorskich Pogoni 1922 w Żorach, Magda Stępień.

W drugiej części sezonu ze względu na kilka kontuzji, które dopadły nasze dziewczyny, kadra I zespołu została uzupełniona o zawodniczkę juniorek Pogoni 1922 w Żorach - Agnieszkę Olędzką. Agnieszka tak jak Laura trafiła do Żor z Varsovii Warszawa i od samego początku brała udział w treningach pierwszego zespołu.

W ramach przygotowań do sezonu rozegraliśmy szereg spotkań kontrolnych.

Pierwszy sprawdzian odbyliśmy w dniach 20-21 sierpnia podczas towarzyskiego turnieju rozgrywanego w Kielcach. Naszymi przeciwniczkami były kolejno zespoły: MKS FunFloor Perła Lublin (36:21), Suzuki Korona Handball Kielce (15:28) oraz Młyny Koszalin (33:25).

Mimo, że były to przegrane mecze, to na pewno przyniosły wiele cennego doświadczenia. Naszymi rywalkami były w końcu zespoły, które w minionym sezonie grały w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Kolejnym testem było sparingowe spotkanie w czeskim Bohuminie z miejscowym SC Bohumín 98. Drużyna występująca na drugim szczeblu rozgrywek naszych południowych sąsiadów nie postawiła nam specjalnie ciężkich warunków. Mecz żółto-niebieskie gładko wygrały 21:50.

Początek września to dwa dni spędzone w zaciszu podkarpackiego ośrodka w Cmolasie gdzie pojechaliśmy na zaproszenie SPR Handball Rzeszów. W CMOLAS CUP rozegraliśmy kolejne trzy spotkania.

  1. MTS Żory 40:19 KS Cracovia 1906
  2. SPR Handball Rzeszów 20:48 MTS Żory
  3. MTS Żory 32:18 MKS AZS UMCS LUBLIN  

Te trzy spotkania z drużynami grającymi tak jak my w I Lidze wniosły do drużyny dużo pozytywnej energii przed nadchodzącym wielkimi krokami początkiem ligi.

Ostatni poważny sprawdzian tuż przed startem rozgrywek sezonu 2021/2022 czekał nas podczas I Turnieju Ogniowego o Puchar Prezesa MTS Żory 2021, podczas którego odbyła się również oficjalna prezentacja zespołu.

W ramach zorganizowanego przez nasz klub turnieju w dniach 11-12 września rozegraliśmy trzy spotkania z mocnymi rywalami pierwszej ligi. W pierwszym meczu pokonaliśmy lokalnego rywala SPR Sośnica Gliwice 32:25. W drugim meczu turnieju musieliśmy uznać wyższość MKS PR Gniezno przegrywając 21:29. Ostatnie spotkanie towarzyskie spotkanie wygraliśmy dość łatwo z odmłodzoną drużyną SPR Olkusz 31:15.

26 września rozpoczęliśmy oficjalnie nowy sezon 2021/2022 meczem z SPR Sośnica Gliwice.

I Runda to 10 rozegranych meczy – 9 wygranych i 1 przegrany. Pierwsze połowy w tej części sezonu to 8 wygranych oraz 2 przegrane. W drugich połowach odnotowaliśmy 7 wygranych i 3 przegrane.

Największa różnica bramek na plus dla MTS Żory była widoczna na tablicy wyników po spotkaniu z Krapkowicami – 23 bramki. Jedyny wynik na minus dla naszej drużyny zanotowaliśmy oczywiście w meczu przeciwko KPR Ruch Chorzów – 2 bramki.

W pierwszej rundzie rozgrywek rozegraliśmy również dwa mecze w tegorocznej edycji PGNiG Pucharu Polski. Obydwa spotkania odbyły się w żorskiej Hali MOSiR.

Pierwszym przeciwnikiem był dobrze nam znany zespół SPR Sośnica Gliwice. W meczu rozegranym 27 października drużyna z Gliwic postawiła ciężkie warunki naszym dziewczynom i o końcowym wyniku zdecydowały dopiero rzuty karne wygrane przez nas 5:3.

Kolejna runda to już spotkanie z klasowym przeciwnikiem, którym był srebrnym medalistą Super Ligi z poprzedniego sezonu, zespół KPR Kobierzyce. Od samego początku przygotowań do tego meczu wiedzieliśmy, że to nie będzie łatwa przeprawa i aby myśleć o awansie do 1/8 rozgrywek pucharowych musimy wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Mimo dobrej gry naszego zespołu wygrało doświadczenie jakiego niewątpliwie nam jeszcze brakuje jeśli chodzi o grę z tak klasowym przeciwnikiem. Mecz zakończył się wynikiem 20:38.

Przygotowania do drugiej rundy rozgrywek to trzy spotkania w towarzyskim turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna, gdzie spotkaliśmy się kolejno z KS Kościerzyna (31:26), MKS PR Gniezno (28:25) oraz AZS Poznań (29:23) Wygrywając gnieźnieński turniej zrewanżowaliśmy się drużynie z Gniezna, która wygrała turniej organizowany przez nas we wrześniu.

Mimo, że 4 lutego rozpoczęliśmy II rundę wyjazdowym meczem z SPR Gliwice (25:34) to ponownie czekała nas aż dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach.

Jak się okazało, nie był to czas bez gry. 9 lutego rozegraliśmy pierwszy międzynarodowy mecz w historii MTS Żory. Na prośbę Egipskiej Federacji Piłki Ręcznej zagraliśmy sparing z młodzieżową drużyną tego kraju, która przygotowywała się w Polsce do afrykańskiego czempionatu. Mecz zakończył się zwycięstwem naszych rywalek 24:28. Dla nas było to świetne doświadczenie i jakże inne od ligowego grania, którego doświadczamy na co dzień. Jak się później miało okazać, przegraliśmy z Mistrzem Afryki, który finalnie awansował do Mistrzostw Świata U-20.

Mecz nie przeszedł bez echa zarówno w lokalnych mediach ale również w federacji egipskiej, która jak się okazało oceniła grę z naszym zespołem bardzo wysoko i pięć dni później zagraliśmy kolejny mecz tym razem z kadrą rocznika 2004. Tym razem spotkanie zakończyło się zwycięstwem MTS Żory 29:21.

W tym miejscu musimy nadmienić, że naszym afrykańskim przyjaciołom tak spodobało się granie z żorską ekipą, że postanowili zaprosić nasz zespół na serię sparingów przed Mistrzostwami Świata U-20. Mecze miały odbyć się na początku czerwca w Egipcie. Ze względu jednak na zbyt krótki czas do wylotu oraz na zakończony sezon i zaplanowane już wakacje przez nasze zawodniczki zmuszeni byliśmy odmówić tego egzotycznego wyjazdu.

W drugiej części sezonu wykorzystywaliśmy praktycznie każdą przerwę w rozgrywkach na sparingi z mocnymi rywalami. Taka okazja nadarzyła się również 7 marca kiedy to do Żor przyjechał zespół MOL Ligi, Hazena Poruba. Mecz nad rywalkami z Ostravy zakończył się zwycięstwem dziewczyn z miasta ognia 36:29.

II Runda to 10 rozegranych meczy – 9 wygranych i 1 przegrany. Pierwsze połowy w tej części sezonu to 8 wygranych oraz 2 przegrane. W drugich połowach odnotowaliśmy 9 wygranych i 1 przegrane.

Największa różnica bramek na plus to 19 bramek przeciwko KS Zgoda Ruda Śl. Jak w poprzedniej rundzie tak i teraz jedyny wynik na minus dla naszej drużyny zanotowaliśmy oczywiście w meczu przeciwko KPR Ruch Chorzów. Tym razem było to – 5 bramek.

Jak powszechnie wiadomo sport to również urazy i kontuzje oraz rotacje zawodniczek. To wszystko jest nieodłącznym element życia klubu sportowego.

Do sezonu 2021/2022 z powodu kontuzji nie mogła przystąpić Monika Gruca, która jeszcze latem poddała się rekonstrukcji wiązadeł w kolanie. Jak wiadomo rehabilitacja po tak ciężkim urazie jest długa i żmudna z tego tez powodu nasza młoda zawodniczka ciężko pracowała przez cały sezon czego wynikiem było jej wejście na kilka minut w kilku ostatnich meczach minionego sezonu. Liczymy, że Monika po przepracowaniu okresu przygotowawczego będzie ponownie silnym punktem naszej drużyny co pozwoli jej ponownie wrócić do łask trenerów kadry narodowej.

W jednym z ostatnich spotkań sparingowych przed sezonem kontuzji nabawiła się również młoda kadrowiczka (rocznik 2004) Aleksandra Maziarek. W jej przypadku jednak kontuzja okazała się mniej groźna i Ola wróciła do grania w I Lidze na II rundę rozgrywek.

Jak się okazało druga część sezonu była mniej łaskawa dla żółto-niebieskiej drużyny.

Całą rundę opuściła dobrze spisująca się w naszych barwach Patrycja Wiśniewska, która w duecie z Olą Sójką raz za razem zachwycała naszych kibiców niekonwencjonalnymi zagraniami na parkiecie naszej hali. Patrycja dbając nadal o swoją formę oczekuje wraz z mężem narodzin swojego dziecka. My liczymy, że po okresie macierzyństwa wróci do nas.

Wreszcie w końcówce sezonu kiedy mieliśmy przed sobą najważniejsze mecze m.in. z KPR Ruch Chorzów, które mogły zadecydować o końcowym układzie tabeli, groźnie wyglądającej kontuzji dłoni doznała jedna z najlepszych skrzydłowych ligi, etatowa młodzieżowa reprezentantka Polski - Iga Barska.

Zmuszeni byliśmy w tym momencie zapewnić ciągłość na lewej flance naszej drużyny. Dlatego w trybie przyśpieszonym zakontraktowaliśmy reprezentantkę kadry rocznika 2004 - Emilię Więckowską. Młoda skrzydłowa jest wychowanką klubu KS Bystra, w którego barwach występowała w zakończonym właśnie sezonie II Ligi i którego była niewątpliwie jedną z liderek.

Emilia jest czołową młodzieżową reprezentantką Polski w piłce ręcznej. Jej dobre występy zostały również zauważone w Europie. Przez Europejską Federację Piłki Ręcznej została zakwalifikowana do programu "Respect Your Talent", w którym znalazły się największe młode talent piłki ręcznej w Europie. Warto przypomnieć, że jest to już druga zawodniczka z tego elitarnego grona, która gra w MTS Żory. Pierwszą oczywiście jest Aleksandra Maziarek.

Tym sposobem grono młodych kadrowiczek powoływanych z naszego klubu powiększyło się do sześciu. Są to: Aleksandra Maziarek, Laura Skrzypek, Natalia Koss i Emilia Więckowska oraz Iga Barska i Julia Pędziwiatr.

Przed sezonem do zespołu MKS Karkonosze Jelenia Góra została wypożyczona Julia Pędziwiatr, która zakończyła swoja edukację w SMS Płock.

Bramkarka Marta Redlecka zasiliła na tej samej zasadzie zespół 2. ligi KS Bystra.

W żółto-niebieskich barwach w sezonie 2021/2022 najwięcej bramek zdobyła Zuzanna Mikosz. 108 bramek dało Zuzi 5. miejsce w końcowej klasyfikacji grupy B. Najwięcej bramek zdobyła zawodniczka MKS Karkonosze Jelenia Góra. Joanna Załoga 153 razy znalazła sposób na bramkarki swoich przeciwniczek. 

W naszym zespole nie było praktycznie zawodniczki, która nie punktowała. Oto miejsca naszych zawodniczek na koniec sezonu:

14. BARSKA Iga, 17 meczy, 94 bramki

24. KANICKA Karolina, 18 meczy, 71 bramek

31. PIELESZ Klaudia, 17 meczy, 65 bramek

35. SÓJKA Aleksandra, 20 meczy, 63 bramki

41. DONETS Olesia, 15 meczy, 59 bramek

54. WIŚNIEWSKA Patrycja, 10 meczy, 49 bramek

61. WOŁCZYK Marta, 16 meczy, 42 bramki

78. BIERNACKA Gabriela, 17 meczy, 33 bramki

86. JAWORSKA Karolina, 19 meczy, 27 bramek

114. MAZIAREK Aleksandra, 10 meczy, 14 bramek

123. WIĘCKOWSKA Emilia, 5 meczy, 12 bramek

162. KOSMOWSKA Wiktoria, 17 meczy, 2 bramki

165. OKRĘGLAK Karolina, 20 meczy, 2 bramki

168. GRUCA Monika, 3 mecze, 1 bramka

W 22 kolejkach zdobyliśmy 54 punkty. Sześć punktów straciliśmy z liderem naszej grupy KPR Ruchem Chorzów. Lider przegrał tylko jedno spotkanie na wyjeździe z Euco Dziewiątka Legnica, która ostatecznie zajęła 4. miejsce na koniec rozgrywek. Najsłabszy w grupie B okazał się UKS-AWF Handball Wrocław i to ta drużyna spada do II ligi. 

W grupie C pierwsze miejsce zajął zespół UKS Varsovia Warszawa z 57 punktami.

W grupie A MKS PR URBIS Gniezno nie przegrał żadnego meczu i zgromadził na koniec sezonów komplet 60 punktów.

Od 3-5 czerwca w Brodnicy rozegrany został Turniej Mistrzyń. Miał on za zadanie wyłonić drużynę, która awansuje w przyszłym sezonie do PGNiG Superligi Kobiet.

Ostatecznie po dwóch zwycięstwach turniej wygrała drużyna z pierwszej stolicy Polski, MKS PR Urbis Gniezno.

Do zobaczenia w kolejnym sezonie!

Udostępnij
 

Sponsorzy i Partnerzy

SPONSOR STRATEGICZNY
SPONSOR GŁÓWNY
OFICJALNY DOSTAWCA CYFROWEGO ŚWIATA
PARTNER TECHNICZNY
PARTNER LOKALNY