< powrót

Boisko do piłki ręcznej - wymiary boiska do piłki ręcznej

1 rok temu | 09.11.2022, 12:39 Boisko do piłki ręcznej - wymiary boiska do piłki ręcznej

Boisko do piłki ręcznej musi mieć odpowiednie wymiary. Sprawdź, ile muszą wynosić jego długość i szerokość. Dowiedz się, co jeszcze ma znaczenie!

Boisko do piłki ręcznej - jakie ma wymiary i czym się charakteryzuje?

Sukcesy polskich drużyn i naszych reprezentacji spowodowały, że piłka ręczna stała się w Polsce popularną dyscypliną. Mamy bardzo dobrą ligę, a nasze drużyny walczą z najlepszymi. Oczywiście, tak jak w przypadku każdej dyscypliny, również w popularnym szczypiorniaku obowiązują pewne zasady. Sprawdź, jakie są wymiary boiska do piłki ręcznej i czym ponadto się ono charakteryzuje.

Wymiary boiska do piłki ręcznej - jakie są?

Standardowy wymiar boiska do piłki ręcznej to 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Zdecydowanie najczęściej mecze odbywają się w halach. Wymiary boiska to oczywiście nie wszystko. Znajduje się na nim pole bramkowe, linia rzutów karnych czy środek boiska. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby mecz piłki ręcznej odbywał się na zewnątrz. Natomiast spotkania w ramach rozgrywek profesjonalnych, w lidze, mają miejsce w zasadzie wyłącznie w halach. Oczywiście na boisku muszą się znajdować bramki. Zawodnicy zdobywają punkty poprzez wrzucenie do nich piłki. 

Na boisku jest również linia rzutów wolnych. Ta jest przerywana, wyznaczona równolegle do linii pola bramkowego, dokładnie w odległości 3 metrów od niej. Linia rzutów wolnych jest również nazywana linią 9 metrów. Jeśli chodzi o materiał wykorzystany jako nawierzchnia na boiskach do tej dyscypliny, to najczęściej jest to parkiet, nierzadko nawierzchnie są poliuretanowe. Co jeszcze znajduje się na boisku? 

Gra w piłkę ręczną - linie boiska do piłki ręcznej

Na boisku jest m.in. linia środkowa, czyli element, który zapewne znasz z innych dyscyplin, takich jak koszykówka czy piłka nożna. Natomiast są i takie, których nie ma w tych sportach. Wokół boiska powinna znajdować się strefa bezpieczeństwa. W tym przypadku ma to być co najmniej 1 metr szerokości wzdłuż linii bocznych i 2 metry za liniami bramkowymi i końcowymi.

Kolejną jest wspomniana linia rzutów wolnych, czyli linia 9 metrów. Natomiast w odległości 7 metrów od tylnej krawędzi linii bramkowej, na wysokości środka bramki, wyznaczona jest linia rzutów karnych. Naprzeciwko każdej takiej bramki znajduje się pole bramkowe wyznaczone przez łuki. Powstaje ono poprzez zakreślenie od tylnych wewnętrznych krawędzi słupków bramek dwóch łuków o promieniu 6 metrów. 

Bramka do piłki ręcznej ma rozmiar 2 metry wysokości i 3 metry szerokości. Jest ustawiana na linii końcowej po obu stronach boiska. Bramkarz nie musi w czasie rozgrywki przebywać w polu karnym. Może wyjść z niego i grać ze swoją drużyną. Nie ma linii, która określa miejsce maksymalnego wyjścia golkipera. Natomiast w polu bramkowym może on dotykać piłki dowolną częścią ciała - kiedy przechodzi do pola gry, to wtedy obowiązują go dokładnie takie same reguły co pozostałych zawodników. Oczywiście bramkarza dotyczą również pewne ograniczenia. Wewnątrz bramki znajduje się linia, której golkiper nie może przekroczyć ani dotknąć, kiedy wykonywany jest rzut karny. Nie może również opuszczać pola bramkowego z piłką. Szerokość linii bramkowej między słupkami wynosi 8 cm, tj. tyle, ile szerokość słupków bramki. 

Oczywiście na boisku musi się również znaleźć piłka do piłki ręcznej. Dostępne są 3 rozmiary. Odpowiedni dla juniorów jest rozmiar 1 o obwodzie od 50 do 52 cm, o wadze od 290 do 330 gramów. Rozmiar 2 przeznaczony jest dla kobiet i młodzieży, a 3 - dla dorosłych graczy.