< powrót

Strój i akcesoria do piłki ręcznej - co przyda się graczom?

2 lata temu | 09.11.2022, 12:38 Strój i akcesoria do piłki ręcznej - co przyda się graczom?

Dowiedz się więcej na temat akcesoriów i stroju do piłki ręcznej. Jak je wybrać, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Sprawdź szczegóły!

Akcesoria niezbędne do gry w piłkę ręczną - co przyda się każdemu graczowi?

Piłka ręczna to dyscyplina, uznawana za jedną z gier zespołowych, która zyskuje coraz większą popularność, również wśród młodych osób. Podobnie jak w piłce nożnej, rywalizacja toczy się pomiędzy dwoma drużynami. Jest to sport idealny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, a nawet dzieci. Chcesz rozpocząć swoją przygodę? Sprawdź, jakie wyposażenie będzie Ci potrzebne!

Zasady gry w piłkę ręczną, czyli szczypiorniak w praktyce

Ruch jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Regularna aktywność fizyczna poprawia nie tylko kondycję, ale doskonale wpływa na funkcjonowanie poszczególnych układów organizmu. Zainteresowanie aktywnością fizyczną warto rozbudzać już u najmłodszych, dla których organizowane są ciekawe obozy sportowe, zawody, w których pojawia się też element rywalizacji, tak ważny dla rozwoju młodego człowieka i kształtowania jego charakteru.

Piłka ręczna była znana już w czasach starożytnej Grecji. W Polsce zyskała popularność dopiero w XX w., choć nie do końca znane są kierunki jej przybycia. Jak głoszą przekazywane z pokolenia na pokolenie historie, spory udział ma tu Szczypiorno, będące obecnie jedną z dzielnic Kalisza, od której wzięła się potoczna nazwa gry - szczypiorniak.

Podczas meczu w rozgrywce udział biorą dwie drużyny, składające się z 7 graczy. Jest to bramkarz oraz sześciu zawodników - obrotowy, trzech zawodników rozgrywających oraz dwóch skrzydłowych. Na ławce rezerwowych może zasiadać nie więcej niż 9 piłkarzy ręcznych. Czyli łącznie, podczas jednego meczu drużyna liczy aż szesnaście osób. W grze bardzo ważne są szczegółowe zasady, jak np. zasada 3 sekund, zasada 3 kroków, zasada trzech metrów czy zasada jednego kontaktu, za których nieprzestrzeganie zawodnicy ponoszą określone konsekwencje. Nad poprawnością i wynikiem gry czuwa oczywiście sędzia.

Odpowiednia piłka - podstawowy sprzęt do piłki ręcznej

Mecz jest rozgrywany na boisku, którego wymiary wynoszą 40 m na 20 m. Niezbędne są zatem dwie bramki, a także odpowiednia piłka do gry, która musi spełniać określone wymagania i mieć odpowiednie wymiary, podlegające standaryzacji (w zależności od płci i wieku graczy). W przypadku drużyn męskich obwód piłki powinien zawierać się w przedziale od 58-60 cm, natomiast waga - od 425- 475 g. W przypadku pań są to akcesoria nieco mniejsze. Obwód wynosi w tym wypadku od 54-56 cm, a waga 325 do 400 g. Jest to optymalny wariant, aby umożliwić graczom wygodny chwyt. 

Rodzaje piłek do piłki ręcznej - jakie wybrać i na co zwracać uwagę

Szukając odpowiedniej piłki do gry, trzeba zwrócić uwagę na jej wykonanie (składa się z dwóch warstw). W dużym uproszczeniu jest to gumowa dętka, bardzo elastyczna, zapewniająca doskonałą kulistość, w skórzanej osłonie. Piłki wykorzystywane przez profesjonalistów powstają z 32 paneli wykonanych ze skóry. Wykorzystane mogą być też tworzywa syntetyczne, przy czym nie mogą być one błyszczące, ani śliskie. Warto też stawiać na jakość, bo tylko wtedy zyskujemy pewność, że produkt posłuży przez dłuższy czas.

Ważny jest też rozmiar, dopasowany do użytkowników, dlatego w ofercie dostępne są różne rozmiary piłek ręcznych: 0, 1, 2 oraz 3, przy czym wariant 0 i 1 dedykowany jest dla najmłodszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z piłką ręczną. Piłki w tym rozmiarze, określane też mianem junior, są mniejsze i lżejsze niż produkty pełnowymiarowe, wykorzystywane przez dorosłych. Przyjmuje się, że:

  • rozmiar 1, o obwodzie 50-52 cm i wadze 290-330 g to rozwiązanie dedykowane dla dzieci w wieku między 12-14 rokiem życia,
  • rozmiar 2, gdzie obwód wynosi od 54-56 cm, a waga od 325-375 g - dla dziewcząt od 14 roku życia, kobiet oraz chłopców między 12-16 lat,
  • rozmiar 3, w których obwód wynosi od 58-60 cm, a waga od 425-475 g - dla mężczyzn i chłopców powyżej 16 roku życia.

Rozmiar 0 sprawdzi się doskonale dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Akcesoria do piłki ręcznej - do czego wykorzystuje sie klej?

Wśród dodatków stosowanych przez zawodników na szczególną uwagę zasługuje również specjalny klej. Jest to żywica cechująca się doskonałymi właściwościami przyczepnymi. Dzięki temu podczas meczu czy treningu piłka nie wyślizguje się tak łatwo z rąk. Pewny chwyt, celność i pewność siebie, a także dobry rzut, to klucz do sukcesu i wygranej!

Wilgoć spowodowana potem jest sporym utrudnieniem, a dzięki żywicy problem można łatwo wyeliminować. Tego typu produkty to bardzo przydatne rozwiązania, cenione głównie przez zawodowców. Zaletą jest też wygodna w użyciu konsystencja i fakt, że jest to unikalna formuła, z której korzystać mogą nawet osoby ze skłonnością do alergii.

Odzież do piłki ręcznej - jak wybrać odpowiedni wariant?

Strój do piłki ręcznej powinien być wygodny i funkcjonalny. Szczególnie ważne jest właściwe dopasowanie rozmiaru oraz materiał. Bez względu na to czy planujesz uprawiać tą dyscyplinę zawodowo czy amatorsko, postaw na odzież wykonaną z wysokiej jakości materiałów, która zapewni Ci komfort i pomoże cieszyć się grą, zarówno na hali, jak i na trawie czy plaży.

Zgodnie z zasadami na parkiet czy boisko podczas meczu wychodzi drużyna ubrana w jednolite stroje - krótkie spodenki oraz koszulka. Inne zasady dotyczą natomiast bramkarzy, u których dopuszcza się możliwość korzystania z długich spodni, a także dodatkowych akcesoriów - w tym nakolanników oraz nałokietników, czyli ochraniaczy, pozwalających zmniejszyć ryzyko ewentualnej kontuzji. Akcesoria treningowe muszą być przede wszystkim bezpieczne i wygodne, aby w trakcie meczu nie powodowały dyskomfortu i nie rozkojarzyły gracza i - nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia i życia.

Kolekcja odzieży dla szczypiornistów to specjalnie zaprojektowane dla tej dyscypliny sportowej rozwiązania. Zapewniają one komfort termiczny, pozwalają skórze oddychać. Materiał cechuje się dużą odpornością, a jednocześnie jest lekki i wygodny. Warto zainwestować też w wygodne skarpety, w których noga nie będzie się pociła.

Buty do piłki ręcznej - przede wszystkim wygoda

Nie tylko piłka musi spełniać specjalne wymogi, bo bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego obuwia. W każdym przypadku najlepsza jest przymiarka, co pozwala dopasować optymalny rozmiar. Dobrym i bardzo przemyślanym rozwiązaniem są buty na rzepy, które minimalizują ryzyko upadku, jakie pojawia się w przypadku klasycznych sznurówek.

Specjalnie zaprojektowana i wykonana podeszwa doskonale sprawdzi się we wszystkich sportach halowych. Jeśli zawodnik stale ma do czynienia z twardą nawierzchnią, warto postawić na buty, gwarantujące doskonałą stabilizację kostek, ze wzmocnionym zapiętkiem, co świetnie chroni staw skokowy, jednocześnie amortyzując przeciążenia związane z wyskokami.

Piłka ręczna plażowa - sport dla każdego

Odmianą tradycyjnej wersji tego sportu jest ręczna piłka plażowa, rozgrywana na piasku, dlatego największą popularnością cieszy się przede wszystkim w sezonie wakacyjnym. Jest to dość młoda dyscyplina, uważa się, że jej początek przypada na rok 1992, kiedy to pierwszy raz rozegrany został mecz, a już 2 lata później opracowano oficjalne, uznane przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, zasady. Różnią się one od klasycznej wersji w wielu aspektach - począwszy od wielkości pola do gry, przez liczbę graczy czy ubiór. Uprawiając ręczną na piasku lepszym wyborem będzie piłka wykonana z gumy.

 
4783872