< powrót

Buty do piłki ręcznej - jakie kupić, na co zwrócić uwagę?

1 rok temu | 09.11.2022, 12:36 Buty do piłki ręcznej - jakie kupić, na co zwrócić uwagę?

Buty do piłki ręcznej mają parametry, które wspierają Cię w czasie rozgrywki. Jak wybrać obuwie do piłki ręcznej i na co zwrócic uwagę? Sprawdź wskazówki!

Jakie wybrać buty do gry w piłkę ręczną - na co zwrócić uwagę?

Dzięki sukcesom polskich drużyn i reprezentacji piłka ręczna cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Jest to sport, który uprawia się przede wszystkim na hali, ale możesz też grać na zewnątrz. Jeśli podoba Ci się ta dyscyplina, to zainwestuj w obuwie do piłki ręcznej. Zmniejszy ono ryzyko kontuzji, a także wpłynie na Twoją skuteczność w grze. Jakie warto wybrać buty do szczypiorniaka? Na co zwrócić uwagę?

Najlepsze buty do piłki ręcznej - jak wybrać idealne obuwie?

Szczypiorniak to dyscyplina bardzo dynamiczna. Wszystko dzieje się szybko, gracze muszą mieć bardzo dobrą kondycję. W czasie meczu wpływ na skuteczność ma wiele czynników, a część z nich zależy od obuwia. Zwinność, przyczepność do podłoża, stabilizacja, szybkie i częste zmiany kierunku - w tym wszystkim mogą Ci pomóc odpowiednie buty sportowe. Oto kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

  • Wygląd butów - to oczywiście kwestia gustu, ale każdy chce kupić buty, które mu się podobają. Pamiętaj jednak, że kwestie wizualne nie powinny być kluczowe, jeśli zależy Ci na obuwiu, które ma gwarantować zwinne poruszanie się.
  • Amortyzacja - musi być bardzo dobra i obejmować całą podeszwę. Szczypiorniści biegają, skaczą, co chwilę lądują. Potrzebujesz butów, które zapewniają bardzo dobrą amortyzację. Zwiększą one bezpieczeństwo Twoich pięt, stóp, kolan i bioder. Dobrze ze wstrząsami radzą sobie modele z żelową warstwą w podeszwie. Innym dobrym rozwiązaniem są metalowe płytki w podeszwie. 
  • Przyczepność - w szczypiorniaku ciągle coś się dzieje. Charakterystyczna w tym sporcie się zwrotność, ciągłe zmienianie kierunku, przyśpieszanie i zwalnianie. Dlatego zawodnik musi mieć dobrane buty, które zapewniają doskonałą przyczepność. Nie może się w nich ślizgać. Doskonałymi rozwiązaniami, które się sprawdzają, są buty z podeszwą wykonaną z kauczuku lub gumy węglowej. 
  • Stabilizacja - obuwie musi z jednej strony ograniczać ryzyko urazów stóp i kostek, ale z drugiej nie ograniczać ruchów szczypiornisty. Stopa ma idealnie przylegać do buta, ale też dawać pełną swobodę ruchów. W przypadku uprawiających ten sport szczególnie ważne jest optymalne dopasowanie w okolicy śródstopia. Większe bezpieczeństwo zapewnią buty za kostkę, np. Mizuno Wave Bolt 3 Mid. 
  • Oddychalność - ważne jest odprowadzanie ciepła i wilgoci. Dlatego buty powinny być wyposażone w oddychającą siateczkę. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko powstawania otarć i pęcherzy. Oddychająca odzież i buty to niezbędny element treningowy nie tylko w tym sporcie. Oczywiście na hali szczypiorniści grają głównie w spodenkach i koszulkach.
  • Rozmiar - pamiętaj, że w czasie gry będziesz korzystać prawdopodobnie z nieco grubszej skarpetki niż na co dzień. Zatem wybierając buty, postaw na takie, które są o około pół rozmiaru większe niż nosisz standardowo. Musisz czuć wygodę, a stopa nie powinna przesuwać się w obuwiu. 
  • Marka - szczypiorniści przeważnie stawiają na buty takich marek jak Asics, Kempa, Mizuno czy Hummel. To obuwie przygotowane specjalnie dla uprawiających tę dyscyplinę. Nie oszczędzaj na tym zakupie. Buty mają wpływ na precyzję ruchów, szybkość, zwinność i nie tylko. To wszystko jest bardzo istotne w czasie rozgrywki. Dobre buty do piłki ręcznej muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Nie uzyskasz tego w przypadku obuwia do noszenia typowo na co dzień. To buty do biegania, ale muszą mieć szczególne parametry - odpowiednie do gry w szczypiorniaka. 

Amortyzacja, przyczepność, stabilizacja - pamiętaj o tym

Sklep Decathlon ma w swojej ofercie buty do piłki ręcznej wielu znanych marek przeznaczone do gry w szczypiorniaka. Poza wspomnianymi to również Adidas i Atorka. W przypadku poszczególnych produktów znajdziesz informacje o materiałach, z których je wykonano. Jeśli masz wątpliwości, jaki jest odpowiedni rozmiar dla Ciebie albo czym się kierować przy zakupie, to skontaktuj się z naszymi doradcami. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie obuwie na boisko do szczypiorniaka. Podpowiemy buty, które mają niezbędny system odprowadzania ciepła i wkładki odporne na ścieranie. Czekamy na kontakt!